Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

2. kolo přímé volby prezidenta – souvislosti

14. 01. 2013 15:18:35
Do 2. kola přímé volby prezidenta ČR postupují kandidáti Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg, to již každý ví. Důkladné posouzení obou kandidátů provedou za mne média během příštích dvou týdnů. Taktéž nechci nikomu radit, koho konkrétně vybrat. Chtěl bych jen pohlédnout na nadcházející volbu v širších souvislostech.

Předně, mnoho politologů či komentátorů nám během minulých měsíců vtloukalo do hlavy, že lidé jsou politikou znechuceni. Ačkoliv volební účast v 1. kole prezidentské volby nebyla nijak extrémní, přece jenom byla na naše poměry mohutná. Taktéž fakt, že kamkoliv jste před volbou přišli, s kýmkoliv jste hovořili, vždy došlo na prezidentské téma. Forma přímé volby prezidenta doslova vtáhla většinu obyvatelstva do politických debat. Je zřejmé, že občany neznechutil ani dle mého názoru účelově zplichtěný prováděcí zákon ani neskrývaná podpora většiny médií jednomu kandidátovi. To je dle mého názoru hlavní výsledek přímo volby prezidenta a vzkaz ostatním politikům je jednoznačný: „konec stranickým manipulacím, chceme rozhodovat přímo bez vašeho zprostředkování“.

Je tedy vidět, že pokud se občanům dá možnost přímo se podílet na moci výkonné, nejenže se nestane nic strašného, jak mnozí škarohlídi varovali, ale zájem občanů se masivně zvýší. Je tedy čas prohlubovat další prvky přímé demokracie neboť proč by občané nemohli volit například své starosty, hejtmany, policejní prezidenty či jiné politické funkcionáře? Je vidět, že občané ČR nejsou o nic hloupější než občané zemí jako je Švýcarsko či USA. Je ale nutno říci, že spolu s větším zapojením obyvatelstva do správy své země je třeba přímo voleným představitelům dát odpovídající pravomoci. Náš současný poměrný stranický zastupitelský systém prokázal za 20 let, že není schopen vytvořit stabilní vládu bez pomoci korupčního mechanismu přeběhlíků a nakupování poslanců funkcemi. Je tedy čas nejen na hlubší implementaci dalších prvků přímé demokracie, jako je všeobecné i legislativní celostátně závazné referendum, ale též na postupný přechod k většinovému volebnímu systému na bázi prezidentského modelu. Sledujte tedy, kdo to s přímou demokracií myslí vážně a pro koho to je jen fráze.

Na závěr bych se zamyslel nad tím, komu dát svůj hlas ve 2. kole prezidentské volby. Upřímně, nejsem zatím rozhodnut. Ani jeden kandidát není můj kůň, takže budu volit nejmenší zlo s ohledem na strategickou povahu této volby. Miloš Zeman si nese negativní břemeno z dob koaliční smlouvy, na druhé straně např. odposlechy kmotra Mrázka nám ukázaly, že není minimálně osobně úplatný, navíc je již dekádu mimo reálnou politiku. Další plus Zemana je jeho vysoká inteligence a debatní brilantnost, na zvážení je i jeho reálná odvaha, já jsem četl jeho (v té době) kontraverzní příspěvky v Technickém Magazinu v letech, kdy mnozí dnešní věrozvěsti demokracie ještě ustrašeně poctivě sloužili nomenklatuře KSČ. Oba kandidáti mají pak společné používání bonmotů bez ohledu na jejich negativní dopad, což je sice lidsky sympatické ale v politice někdy nevhodné.

Karel Schwarzenberg pak má klady v pragmatickém přístupu k politice, zkušenostech a velkých kontaktech zejména v Evropě. Jeho silné negativum je napojení na TOP09 a zejména tmavého kardinála Kalouska včetně jeho osobní zodpovědnosti za současný špatný stav ČR. Nicméně Fürst zu Schwarzenberg už několikrát ukázal, že se umí od těch, kteří ho někam dostali po šlechticku rychle odtrhnout (ODA, US-DEU, Zelení) a hájit zájmy nového Provinzherrscher, což naznačuje, že by se mohl v situaci, kdy už nebude nikoho potřebovat, zbavit kalouskova vodítka. Další plus eventuálního zvolení Karla na prezidentský post je fakt, že oznámil ukončení členství v TOP09, pokud bude zvolen, což by de-facto znamenalo konec této strany.

No tak příjemnou volbu.

Křišťálová Lupa 2016
Autor: Jan Neuman | pondělí 14.1.2013 15:18 | karma článku: 8.62 | přečteno: 960x

Další články blogera

Jan Neuman

Novoroční mezinárodní bilancování

S příchodem Nového Roku je čas nejen na novoroční předsevzetí ale i čas na bilancování. Co vše podstatného, co se událo v roce 2015 se nás dotýká jak bezpečnostně tak i ekonomicky?

31.12.2015 v 19:25 | Karma článku: 11.49 | Přečteno: 217 | Diskuse

Jan Neuman

Nenávistná sluníčka

Dnes mně opět nadzvedlo několik nenávistných článků v médiích od tzv. sluníčkářů o tom, jak jsou Češi špatní a jaká je to lůza, že nechce živit uprchlíky. Ani je nebudu citovat, je jich všude plno a mají jedno společné.

29.6.2015 v 12:58 | Karma článku: 40.39 | Přečteno: 1895 | Diskuse

Jan Neuman

Stěhování národů vyvolá rozsáhlé změny

Mnoho lidí se mně v poslední době ptá, jaký mám názor na problém imigrantů a byl jsem několikrát osloven, abych podepsal různé petice proti přijímání utečenců anebo na jejich podporu. Nepodepíšu ani jednu.

25.6.2015 v 20:30 | Karma článku: 37.74 | Přečteno: 3812 | Diskuse

Jan Neuman

Zádušní mše aneb politické zamyšlení

Než začnu psát další řádky, dovolte mi prosím malé zamyšlení. Tento text jsem napsal právě v čase, kdy odešel první prezident České republiky Václav Havel a ani po třech letech nemusím nic měnit. Zádušní mše za tohoto politika byla velice působivý zážitek a domnívám se, že nikdo nemůže říci, že to byla „běžná“ událost. Naopak, při sledování všech okolností uctívání skonu tohoto významného člověka, při rozhovorech se známými i neznámými lidmi jsem zaregistroval jednu společnou okolnost či očekávání, které sdíleli více či méně všichni. Šlo o sdílený pocit, jakoby končila jedna éra lidstva, či minimálně alespoň jedna éra existence našeho středoevropského prostoru. Tento pocit, kdy něco končí, a my nevíme co bude následovat, vyjadřovali téměř bez výjimky všichni, s kterými jsem měl tu možnost, během tehdejších pohnutých chvil mluvit. Dovolte mi prosím na konci prvního odstavce mé práce vyjádřit svoji úctu Václavovi Havlovi, jako člověku, jehož život a postoje mají téměř až filosoficky-dějinný charakter a ačkoliv se možná ve spoustě věcí či názorů mýlil, není pochyb o tom, že vždy činil vše s ohledem na morálku vyšší princip lidství.

18.12.2014 v 11:11 | Karma článku: 7.65 | Přečteno: 378 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Rostislav Szeruda

Evropa je zachráněna, radujme se!

Tak okomentovaly některá média vítězství 72-letého profesora Alexandra Van der Bellena v prezidentských volbách v Rakousku. Do úřadu ho poslali ženy, mladí, vzdělaní a uvědomělí. Otázkou pouze je, jaká Evropa tak byla zachráněna.

5.12.2016 v 21:23 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Beata Krusic

Láska- a také něco k "té naší kotlině, černým a odpadkům"

Jak začít? Jak to vysvětlit? Vlastně ani nevím. Sama se tím často zaobírám, usmívám se sama nad sebou. Kde se ve mně ten pocit vzal? Proč ho cítím? Je to pocit krásný, čistý, milý..... Směřující k nim. K Romům.

5.12.2016 v 19:10 | Karma článku: 7.90 | Přečteno: 435 | Diskuse

Ivo Hnilica

Rozdělené Německo a svět po válce (paradoxy) - viděno z přízemí.

Obsah tohoto článku nehledá pravdu ta je vždy ohýbána a vysvětlována k obrazu někoho. Nejsem historik, popisuji události tak jak jsem je zaznamenával a stále vnímám,když ještě tím životem kráčím.

5.12.2016 v 18:46 | Karma článku: 9.96 | Přečteno: 177 | Diskuse

Roman Vitouš

Máma má Emu, Ema má mísu už nebude platit. V kurzu je: Ahmed je hodný, kebab je dobrý.

Tohle mne nastartovalo tak, že jsem vyskočil z postele a okamžitě otevřel notebook. Nejdřív jsem si tedy nechal zálohovat mých pár článků, kdyby nějaký menšinový Banga v cenzurním tělese tohoto plátku měl choutky mi něco mazat.

5.12.2016 v 16:32 | Karma článku: 42.67 | Přečteno: 2381 | Diskuse

Tomáš Bouzek

Smrt ve vodě a úředník EU

Zatímco se z mainstreamových médií dozvídáme další výsledky jakýchsi průzkumů mezi kavárníky o ztrátě popularity prezidenta republiky, zapadá poněkud zpráva, která doslova letí nejen Evropou, ale i celým světem, Maria Ladenburger

5.12.2016 v 15:59 | Karma článku: 40.46 | Přečteno: 1659 | Diskuse
Počet článků 60 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2639

Rád hledím do dáli ale někdy kvůli tomu nevidím krásu blízko sebe. Mám rád volnost za kormidlem či na lyžích, ale zároveň se cítím být silně vázán na rodnou půdu. A hlavně naivně a marně doufám, že rozum vyhraje nad hloupostí (alespoň tedy někdy).

hit counter

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2016 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je součástí koncernu AGROFERT ovládaného Ing. Andrejem Babišem.